Zelené víno neboli Vinho Verde

Všichni známe víno bílé, červené nebo růžové, ale slyšeli jste už o víně zeleném? Pokud ne, tak vám ho chceme právě teď představit.

Popravdě, Vinho Verde vůbec není zelené, může být klasicky bílé, růžové i červené, existují ale i šumivé varianty. Správně bychom tento název měli překládat jako „mladé víno“, protože Vinho Verde se na trh uvádí již tři až šest měsíců po sklizni a pije se mladé, krátce po stočení do lahví. V každém případě se jedná o světově unikátní druh vína, jež se pěstuje ve stejnojmenné oblasti na severozápadě Portugalsko, v regionu Minho – Vinho Verde tedy není odrůdou vína, ale geografickou oblastí, jež se pyšní označením DOC (Denominação de Origem Controlada), které znamená pečeť nejvyšší kvality a regulované produkce. Oblast Vinho Verde byla oficiálně deklarována jako svébytný vinařský region roku 1908 a člení se do devíti podoblastí pojmenovaných po městech či řekách, konkrétně Monção, Melgaço, Lima, Basto, Cávado, Ave, Amarante, Baião, Sousa a Paiva. Jde o největší DOC oblast v Portugalsku, jež se vyznačuje poměrně chladným a vlhkým klimatem, ale také úrodnou půdou v bohatě zelených údolích mnoha řek tekoucích do Atlantického oceánu.

Vinho Verde je svěží a lehké, s nízkým obsahem alkoholu a tudíž nepříliš kalorické, leckdy mírně perlivé, s pestrou paletou ovocných a květinových vůní v závislosti na konkrétní odrůdě hroznů (například Loureiro voní po květinách, Trajadura kovově, Arinto po minerálech). Bílá vína typicky obsahují 8.5 až 11 % alkoholu, ovšem s výjimkou vín pocházejících z oblasti Monção a Melgaço, kde se pěstuje nejkvalitnější odrůda Alvarinho dávající vína s vyšším obsahem alkoholu (11,5 až 14 %) a bohatou vůní tropických plodů. Klima je zde teplejší a sušší než ve zbytku regionu, kopce mezi touto oblastí a oceánem limitují účinky oceánského vzduchu, a výsledkem je víno plnější, bohatší, suché a beze stopy perličkovatění. Červená vína, jež mají tmavou barvu a výraznou tříslovinku, obvykle pocházejí z hroznů odrůd Vinhão, Borraçal a Amaral, vína růžová, lehká a ovocná jako vína bílá, pak z odrůd Espadeiro a Padeiro.

Vinho Verde skvěle chutná jako aperitiv nebo jako součást lehkých a vyvážených jídel jako například saláty, ryby, mořské plody, bílé maso či tapas. Je však výborné i k přímé konzumaci, a to zejména za teplých jarních a letních dnů, kdy nabízí skvělé osvěžení.

V našem obchodě najdete jak vína z nejkvalitnější odrůdy Alvarinho, tak i vína z jiných odrůd, z nichž si můžete vybrat dle chuti a svých preferencí.

NajduZboží.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení